instytut zrównoważonego rozwoju i środowiska

Twoje okno na

  • technologię
  • środowisko
  • przemysł mody
  • regulacje

instytut zrównoważonego rozwoju i środowiska

Twoje okno na

  • technologię
  • środowisko
  • przemysł mody
  • regulacje
background

o instytucie

Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska (Sustainability & Environment Institute) to jednostka Uczelni Łazarskiego, której celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, przeprowadzanie badań systemowych rynku w dziedzinie zielonego finansowania, a także stworzenie platformy łączącej biznes, naukę oraz administrację centralną.

aktualności

Najnowsze publikacje dotyczące rozwoju biznesu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku przy wsparciu innowacji oraz nowych technologii, a także zapewnieniu odpowiedniego środowiska prawnego.

aktualności

Najnowsze publikacje dotyczące rozwoju biznesu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku przy wsparciu innowacji oraz nowych technologii, a także zapewnieniu odpowiedniego środowiska prawnego.

aktualności

Prawo do życia w czystym środowisku jako dobro osobiste - uchwała Sądu Najwyższego

Szerokim echem odbiła się niedawna, wyczekiwana z niecierpliwością, uchwała Sądu Najwyższego dotycząca oceny prawa do życia w czystym środowisku w świetle regulacji dotyczących ochrony dóbr osobistych.

Nasza ekspertka r. pr. Agnieszka Oleksyn - Wajda wraz z r. pr. Markiej Oleksynem przeanalizowała to zagadnienie dla Dziennika Rzeczpospolita. 

Gospodarka obiegu zamkniętego a prawa własności intelektualnej

O prawie własności intelektualnej w kontekście strategii unijnej dotyczącej gospodarki obiegu zamkniętego nasza ekspertka r. pr. Agnieszka Oleksyn - Wajda wraz z r. pr. Markiem Oleksynem wypowiedzieli się dla Dziennika Rzeczpospolita. 

Pierwsze słyszę - zrównoważona moda

Z badań wynika, że mimo licznych kampanii informacyjnych wciąż nie do końca wiemy, czym jest zrównoważona moda. Jednocześnie jednak większość respondentów badań przyznaje, że zrównoważona to właściwy kierunek.

Czy takie wyniki badań zaskakują i co należy rozumieć przez wspomnianą „zrównoważoną modę” - zapytała eksperta IZRS Agnieszkę Oleksyn - Wajda redaktor Martyna Ogonek z Polskie Radio Czwórka w programie Pierwsze Słyszę.

Drugie życie produktu - spotkanie Komitetu CSR Francusko-Polskej Izby Gospodarczej (CCIFP)

Koncepcja Reduce, Reuse, Recycle stanowi podstawę ekonomii cyrkularnej, coraz ważniejszej w strategii i działaniach firm.

Podczas najbliższego spotkania Komitetu CSR Francusko-Polskej Izby Gospodarczej (CCIFP) skupimy się przede wszystkim na jej drugim elemencie, czyli reuse.


Studia podyplomowe Prawo ochrony środowiska

5 czerwca obchodziliśmy światowy dzień ochrony środowiska. To wyjątkowy dla nas dzień. Zbiega się z zakończeniem kolejnej edycji projektu - studia podyplomowe „Prawo ochrony środowiska” na Uczelni Łazarskiego.


30% Club

9 czerwca 2021 roku w Polsce wystartowała 30% Club - globalna inicjatywa promująca różnorodność w biznesie. Celem 30% Club Poland jest zwiększenie reprezentacji kobiet na poziomie zarządu i rady nadzorczej (liczone łącznie) w 140 największych polskich spółkach giełdowych do 2030 roku. 

Bez znajomości prawa ochrony środowiska nie można dziś podejmować racjonalnych decyzji biznesowych

Czy moda może być etyczna? O tym, jak rosnące wymagania związane z ochroną środowiska odmieniają oblicze biznesu i jak zmieniają się kryteria zakupowe konsumentów ekspert IZRS Agnieszka Oleksyn-Wajda rozmawia z portalem Teraz Środowisko.

Chemia jest kobietą

16 czerwca odbędzie się już VIII edycja Kongresu Polska Chemia organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Kongres odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, w formule programu telewizji biznesowej.

Pod lupę weźmiemy kwestie związane z różnorodnością, włączeniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji.

ESG – miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?

Jedynie 43 proc. spółek posiada zintegrowaną strategię biznesową i zrównoważonego rozwoju, podczas gdy 36 proc. ankietowanych spółek nie posiada żadnej strategii niefinansowej. Znaczące zmiany regulacyjne i transformacja w zrównoważonego wzrostu stanowi obecnie duże wyzwanie dla przedsiębiorstw, rad nadzorczych i inwestorów. To tylko niektóre z wniosków z raportu „ESG – miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?”. Analiza powstała w ramach inicjatywy Forum Rad Nadzorczych i została opracowana przez PwC, CFA Society Poland i Stowarzyszenie Niezależnych Członków Rad Nadzorczych. Przy jej tworzeniu uczestniczyła Milena Olszewska-Miszuris, ekspert Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska.

Włókna syntetyczne a środowisko

Pół miliona ton mikrowłókien uwalnianych jest każdego roku do mórz i oceanów. Pranie odzieży syntetycznej odpowiada za 35 proc. pierwotnych mikrodrobin plastiku dostających do środowiska. Podczas prania ubrań z poliestru może dojść do wypuszczenia 700 000 mikrowłókien, które mogą się dostać do łańcucha żywnościowego - informuje ekspertka IZRS Agnieszka Oleksyn-Wajda.

Branded Fashion

W dniu 13 maja odbyła się kolejna edycja konferencji Branded Fashion - dedykowanej sektorowi mody. Agnieszka Oleksyn - Wajda, ekspertka IZRS miała okazję wygłosić prelekcję dotyczącą inicjatyw zrównoważonego rozwoju w branży fashion. 

The pandemic reality in the fashion industry - how to turn challenges into opportunities for sustainable fashion

26 kwietnia miała miejsce premiera publikacji “Fashion Industry Copes with Covid-19. A Legal, Technological and Sociological Reflection” – zbioru opracowań ekspertów z zakresu prawa, technologii oraz socjologii. Agnieszka Oleksyn - Wajda opracowała rozdział “The pandemic reality in the fashion industry - how to turn challenges into opportunities for sustainable fashion”.

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska objął publikację patronatem merytorycznym.




Substancje chemiczne w przemyśle mody

UE w swojej polityce chemicznej wprowadza ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych w tekstyliach.

Na temat najistotniejszych regulacji w zakresie chemikaliów zawartych są w tzw. Rozporządzeniu REACH, które zostało zmienione pod koniec 2020 r.  Agnieszka Oleksyn - Wajda pisze w Biuletynie Bezpieczna Chemia Polskiej Izby Przemysłu Chamicznego.

Fashion Revolution Polska

17 kwietnia odbędzie się wydarzenie eksperckie Fashion Revolution Polska  „Okrągły stół mody cyrkularnej”. Do dyskusji zaproszeni zostali specjaliści obserwujący zjawiska związane z gospodarką obiegu zamkniętego z wielu perspektyw, nie tylko przedstawiciele marek modowych.

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego objął to wydarzenie patronatem.

Prawnik przyszłości - lider zrównoważonego rozwoju

O roli prawników przyszłości, liderów zrównoważonego rozwoju w e-booku „Prawnik 4.0. Nowoczesny doradca w czasach cyfrowej (r)ewolucji” napisała Agnieszka Oleksyn – Wajda, eksperta IZRS.

Rola ekspertów, również prawników, w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym osiągnięcia celów klimatycznych może okazać się kluczowa dla każdego uczestnika rynku.

Prawnik 4.0. Nowoczesny doradca w czasach cyfrowej (r)ewolucji

E-book „Prawnik 4.0. Nowoczesny doradca w czasach cyfrowej (r)ewolucji" pod patronatem merytorycznym IZRS oraz Akademii Nowych Technologii i Ochrony Danych Osobowych Uczelni Łazarskiego jest efektem kilkumiesięcznej pracy 17 autorów z inicjatywy Michała Nowakowskiego.

Opracowanie zawiera blisko 250 stron felietonów poświęconych szeroko rozumianej transformacji zawodów prawniczych, w tym - w zakresie legal tech czy zrównoważonego rozwoju. 

Zrównoważony rozwój w Dobrych Praktykach GPW 2021

Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW to element tzw. „miękkiego prawa”, które wspiera budowanie ładu korporacyjnego w Polsce. 29 marca 2021 r. Rada Giełdy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021” (DPSN 2021). Jest to kolejna wersja zbioru zasad ładu korporacyjnego, którym od 2002 roku podlegają spółki notowane na Głównym Rynku GPW. Dokument przygotowany przez Giełdę wspólnie z Komitetem ds. Ładu Korporacyjnego działającym przy GPW odzwierciedla aktualne trendy i europejskie regulacje w obszarze corporate governance. W Komitecie tym zasiada ekspertka IZRS, Milena Olszewska-Miszuris.

12_on_12 vol.2

Kolejna odsłona projektu 12on12.

W tym odcinku ekspertki naszego Instytutu - Milena Olszewska-Miszuris oraz Agnieszkę Oleksyn - Wajda rozmawiają o zrównoważonym i odpowiedzialnym biznesie, relacji człowieka ze środowiskiem, prawach człowieka oraz edukacji i kobietach.

Ład korporacyjny w Polsce

Na rynkach kapitałowych coraz częściej można usłyszeć o tzw. shareholder activism czyli aktywnych działaniach akcjonariuszy, w szczególności inwestorów instytucjonalnych, wykonujących prawo do głosu na walnych zgromadzeniach spółek. Coraz popularniejsze na całym świecie inwestowanie zgodne z tzw. ESG (ang. environmental, social, governance) powoli rozpycha się też w Polsce. Jednym z trzech kryteriów jest ład korporacyjny (literka G), którego przestrzeganie było przedmiotem badania ankietowego przeprowadzonego na grupie 101 przedstawicieli polskiego rynku kapitałowego przez CFA Society Poland we wrześniu 2020 roku. Autorką i pomysłodawczynią badania była Milena Olszewska-Miszuris, ekspertka IZRS.

Trendbook Nowy Marketing

Portal Nowy Marketing wydał trendbook dotyczący obecnie panujących trendów i zmian, ale także przyszłości branży marketingowej w wielu aspektach.

Nasz ekspert Agnieszka Oleksyn - Wajda opowiedziała przy okazji tej publikacji jak wygląda i jak ewoluował w ostatnich latach proces kształcenia w zakresie komunikacji w sektorze kreatywnym.

Raport „Udział kobiet we władzach a efektywność spółek”

Z okazji Dnia Kobiet mamy wielką przyjemność poruszyć ważny temat - udziału kobiet we władzach spółek.

Zrównoważony rozwój bowiem to nie tylko kwestie środowiskowe, ale także kwestie związane z różnorodnością i włączeniem.

O wspólnej przyszłości możemy mówić wtedy, kiedy do kluczowych strategicznych decyzji włączane będą osoby z całej dostępnej puli talentów.

Nasz ekspert, Milena Olszewska-Miszuris, jest współautorką raportu CFA Society Poland „Udział kobiet we władzach a efektywność spółek”.

12on12

Zapraszamy serdecznie do przeczytania wywiadu z Ewą Radkowską-Świętoń, CFA, FRM, ekspertem Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, w którym Ewa porusza kwestie związane z ESG (environmental, social, governance) w odniesieniu do polskiego rynku kapitałowego. Wywiad ukazał się w ramach cyklu 12on12 prowadzonego przez Milenę Olszewską-Miszuris, CFA, ACCA, FSA-credential holder, również eksperta IZRS. Celem cyklu 12on12 jest promocja kobiet w szeroko rozumianych finansach, które mogą stanowić tzw. role models i inspirację dla dziewczyn i kobiet.

Branża mody a zrównoważony rozwój

O różnych odcieniach zrównoważonego rozwoju w modzie dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska - Agnieszka Oleksyn - Wajda rozmawiała z dr Marleną Sakowską - Baryłą.

Retail Institute: Prognozy umiarkowanie optymistyczne

O sytuacji branży mody i prognozach na 2021 rozmawiamy z Anną Szmeją, prezes Retail Institute i Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji NextGenLab oraz z Agnieszką Oleksyn–Wajdą, radcą prawnym, dyrektorem Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego, kierownikiem Akademii Biznesu i Prawa Mody Uczelni Łazarskiego, członkiem Rady Ekspertów Retail Institute.

Z miłości do mody

Lubują się w nich i celebryci, i zwykli śmiertelnicy. Do mazowieckich pracowni krawieckich przyciągają ich wyjątkowe i ponadczasowe kreacje: nie tylko świetnej jakości płaszcze czy suknie, ale też projektowane na zamówienie bluzki i kostiumy. Nie tylko Mediolan, Nowy Jork czy Paryż, ale też Józefów i Warszawa. Stolice mody są bliżej niż się nam wydaje. Ubrania, które powstają na mazowieckiej ziemi, są nie tylko idealnie skrojone, ale też wykonane z materiałów dobrego gatunku.

Ogólnopolska konferencja naukowa Moda i Design w Świecie COVID-19

Jak wynika z opracowania „Environmental impact of the textile and clothing industry” European Parliamentary Reserach Service w styczniu 2019 r. w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat ilość kupowanej odzieży na osobę w UE wzrosła o 40%. Jednocześnie, ponad 30% ubrań w szafach Europejczyków nie była używana dłużej niż rok. Wpływ na środowisko konsumpcji odzieży w UE jest odczuwalny przede wszystkim w krajach trzecich, gdzie ma miejsce produkcja.

Marketing w branży marek luksusowych na przełomie 2020/2021

Jakie wydarzenia w 2020 roku najbardziej wpłynęły na marketing w branży marek luksusowych? Z jakimi problemami i zagadnieniami będzie się ona mierzyć w 2021 roku oraz jakie technologie i trendy będą miały istotny wpływ na marketing w tej branży w Polsce w 2021 roku?

Creative Forum – Rozmowa: Branża modowa – szanse i zagrożenia w obliczu kryzysu

W dniu 1 grudnia 2020 odbyło się, w ramach Economic Accelerator, Creative Forum w formie online.

Wytyczne dla działań branży mody na rzecz klimatu

15 września 2020 r.  ukazały się pod egidą ONZ długo wyczekiwane wytyczne dla sektora modowego, czyli Climate Action Playbook, wydane przez sygnatariuszy Karty Przemysłu Mody Na Rzecz Klimatu  (Fashion Industry Charter for Climate Action). Stanowią one swoisty przewodnik dla branży mody mający ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej. Choć wytyczne, jak sama nazwa wskazuje,  nie  mają charakteru wiążącego, to jednak wyznaczają kierunek  prowadzenia biznesu przyjaznego środowisku, zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów administracji. Wydaje się, że za propozycjami działań zawartych w wytycznych podążać będą w niedalekiej przyszłości również krajowi prawodawcy.

Ruszyła IV edycja studiów „Prawo i Zarządzanie w Sektorze Mody”

Kierunek Prawo i Zarządzanie w Sektorze Mody w roku akademickim 2020/2021 jest już czwartą edycją studiów. Program ewoluuje z roku na rok przede wszystkim dlatego, że branża odzieżowa zmienia się w ekspresowym tempie. Staramy się tak dopasować program, aby zainteresowane osoby mogły po ukończeniu studiów pochwalić się nową pracą i nowymi osiągnięciami w swoim biznesie.

Ruszyła VI edycja studiów „Prawo Ochrony Środowiska”

W dniu 17 października 2020 r. rozpoczęły się zajęcia już VI edycji studiów podyplomowych „Prawo Ochrony Środowiska” na Uczelni Łazarskiego.

Ruszyła III edycja studiów "Prawo w Biznesie Nowych Technologii"

W listopadzie rozpoczęły się zajęcia na studiach podyplomowych „Prawo w Biznesie Technologii” na Uczelni Łazarskiego.

Fashion Industry Charter for Climate Action

Uczelnia Łazarskiego i jej jednostki - Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska wraz z Akademią Biznesu i Prawa Mody, jest organizacją wspierającą Kartę Przemysłu Modowego na Rzecz Klimatu.

Challenger 2.0.

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska jest organizacją wspierającą program Challenger 2.0.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza

Uczelnia Łazarskiego i jej jednostki - Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska wraz z Akademią Biznesu i Prawa Mody, jest członkiem Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan

Uczelnia Łazarskiego i jej jednostki - Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska wraz z Akademią Biznesu i Prawa Mody, jest członkiem Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan.

Kongres „Polska Chemia” w formule telewizyjnej

16 września odbył się VII Kongres #PolskaChemia organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie w nowoczesnej formule telewizyjnej. 8 godzin realizacji, 65 panelistów, 3 debaty strategiczne, 12 paneli, rozmowy z ekspertami. Mieliśmy przyjemność poprowadzić 2 panele dotyczące zielonych trendów w przemyśle chemicznym. W pierwszej rozmowie uczestniczyli Pan Andrzej Skwarek, Członek Zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe "PUŁAWY"​ S.A. oraz Pan Wojciech Kozłowski, Dyrektor Biura Rozwoju PKN ORLEN S.A.

Konkurs Challenger 2.0.

Jak będą wyglądać centra handlowe w przyszłości? W którą stronę będą ewoluować? Jakie powody dostarczą konsumentom do ich odwiedzenia? Czy będziemy w nich spędzać czas wolny? A może innowacje wzmocnią ich pozycję? Jaką zgromadzą społeczność?

Konferencja Lewiatan -Jaka przyszłość czeka polską branżę odzieżowo-tekstylną?

Kondycja szkolnictwa branżowego, ale także trendy, szanse i wyzwania w sektorze mody były tematem konferencji zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan i Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan w Łodzi.

Konferencja Fashion Economy 2019

21 listopada 2019 r. odbyła się druga edycja konferencji Fashion Economy organizowanej przez Akademię Biznesu i Prawa Mody Uczelni Łazarskiego, której partnerem strategicznym jest firma doradcza KPMG.

Konferencja Szwalnia dla Profesjonalistów

W ramach wydarzenia odbył się panel "Trendy eko - nie tylko moda, ale konieczność".

Webinar Fashion Revolution – Rewolucja do potęgi

W ramach Fashion Revolution Week 2020 - Fashion Revolution Poland na zaproszenie Ewelina Antonowicz, Justyna Cyrankiewicz i Agata Rudnicka- zostały przedstawione różne punkty widzenia w debacie na temat przyszłości przemysłu mody.

Konferencja Fashion Eocnomy 2018

13 listopada 2018 roku odbyła się konferencja Fashion Economy Moda 4.0, dotycząca polskiego rynku fashion i perspektyw jego rozwoju. Podczas spotkania zaprezentowane zostały główne wnioski z raportu „Rynek mody w Polsce”, opracowanego przez KPMG we współpracy z Uczelnią Łazarskiego.

Konferencja New Tech Trends 2019 - inteligentne miasta, inteligentny biznes i ich wpływ na środowisko naturalne

W 2019 r. zorganizowaliśmy konferencję „New Tech Trends 2019 – inteligentne miasta, inteligentny biznes i ich wpływ na środowisko naturalne” o charakterze biznesowo-naukowym.

Jak zmienia się edukacja w modzie – Ula Wiszowata i Agnieszka Oleksyn - Wajda

Wiele się mówi o brakach w edukacji biznesowej i prawnej w branży mody. Kiedy Ula Wiszowata i Agnieszka Oleksyn-Wajda budowały program studiów „Prawa i zarządzania w sektorze mody” na Uczelni Łazarskiego 4 lata temu, nikt nie wiedział czy proponowana wiedza zainteresuje studentów.

Wywiad: Połowa naszych studentów zmieniła pracę jeszcze w trakcie trwania studiów

Akademia Prawa i Biznesu Mody na Uczelni Łazarskiego wchodzi już w trzeci rok działalności. W tym czasie wiele się wydarzyło.

aktualności

Najnowsze publikacje dotyczące rozwoju biznesu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku przy wsparciu innowacji oraz nowych technologii, a także zapewnieniu odpowiedniego środowiska prawnego.

aktualności

Najnowsze publikacje dotyczące rozwoju biznesu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku przy wsparciu innowacji oraz nowych technologii, a także zapewnieniu odpowiedniego środowiska prawnego.